جوانان و بیداری اسلامی

» امروز با حضور 1500 جوان از 73 كشور دنیا در تهران گشایش یافت. به همین بهانه پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گزیده‌ای از بیانات ایشان را در طول 21 سال اخیر درباره «جوانان و بیداری اسلامی» منتشر می‌كند:

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif امروز مسجد‌ها كانون جنبش‌هاست
در مقابل فرهنگ كفر و استكبار، مسلمين را ضعيف بار آورده بودند كه احساس ضعف مى‌كردند. در جاهايى كه امروز ميليونها مسلمان توانسته‌اند سهم و حقى در حكومتها به دست بياورند، تا قبل از انقلاب اسلامى، كسى جرأت نمى‌كرد دم از اسلام بزند. در اين كشورهاى اسلامى كه امروز ائمه‌ى جمعه و جماعاتشان، تشكيلات به وجود مى‌آورند و مسجدها رونق پيدا مى‌كنند و كانون تحرك مى‌شوند، تا ديروز مسجدها متعلق به يك‌مشت پيرمرد از كار افتاده بود. امروز آن مسجدها، جاى جوانان‌ و كانون جنبش‌هاست.
سخنرانى در ديدار با كاركنان قوه قضائیه و سازمان تبلیغات اسلامی 06/04/1369

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif حركتی به نام خدا
در مصر هم جوانها هستند كه دارند خيلى كارها را ميكنند؛ همچنين كسانى كه با جسم خودشان، با جان خودشان، با همه‌ى وجود خودشان، رنج و محنت حاكميت آن طواغيت را، آن طاغوت را لمس و حس كردند. حركت، حركت از مساجد است؛ حركت نمازجمعه‌اى است؛ حركت به نام خداست؛ اينها خيلى ارزش دارد. و حركت، حركت عمومى است.
بیانات در مردم آذربایجان شرقی 27/11/1389

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif اسلام؛ یگانه امید جوانان مسلمان
اسلام كه بتدريج به دست فراموشى سپرده مى‌شد و هرگز هيچ اميدى را در دل جستجوگر انسانهاى دردمند و بى‌تاب بر نمى‌انگيخت، اكنون به يگانه اميد روشن ملتهاى مسلمان، مخصوصا جوانان و بيداردلان و دردمندان تبديل يافته است؟ آرى، فهم و تحليل درست اين حوادث شگفت‌آور، اگرچه براى مغزها و ذهنهاى بيگانه از حقيقت اسلام و بى‌خبر از سرگذشت واقعى اسلام ناممكن است، ليكن براى صاحبان بصيرت،پاسخ در يك كلمه است: معجزه‌ى انقلاب.
پيام به مناسبت اولين سالگرد ارتحال حضرت امام خمينى(ره) 10/03/1369

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif نسل جوان اسلام را فراموش نكرده است
حقيقت آن است كه مسلمين در يكى دو دهه‌ى اخير در شرق و غرب جهان اسلام و حتى در كشورهاى غير اسلامى، نهضت حقيقى و عميقى را شروع كرده‌اند، كه بايد نهضت «تجديد حيات اسلام» ناميده شود. اينك، اين نسل جوان و تحصيلكرده و برخوردار از معارف زمان است، كه بعكس توقّع مستعمران ديروز و مستكبران امروز، نه تنها اسلام را، فراموش نكرده، بلكه با ايمانى پر شور، كه با استفاده از پيشرفت معارف بشرى، بسى روشن‌بينانه‌تر و ژرف‌تر نيز شده است، بدان روى آورده و گمشده‌ى خود را در آن مى‌جويد.
پيام به حجاج بيت‌الله الحرام 28/02/1372

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif جوانان با شعار اسلام وارد میدان میشوند
سياست بسيار حساسِ تعيين‌كننده‌ى خاورميانه‌اى آمريكا بكلى شكست خورده است؛ اين را همه دارند مى‌بينند و همه به آن اعتراف ميكنند. در فلسطين شكست خوردند. مزدوران و ياران و همپيمانان نزديك خود را از دست دادند. يك روز فقط رژيم طاغوتِ فاسدِ پهلوى از دست آنها رفته بود؛ امروز رژيمهاى ديگرى از دست آنها رفتند يا در شرف از دست رفتنند؛ بنابراين متزلزلند. امروز آمريكا در منطقه‌ى غربى آسيا – يعنى همين منطقه‌ى شمال آفريقا و منطقه‌اى كه اسم آن را «خاورميانه» گذاشتند – منزوى است. امروز اسلام در اين منطقه زنده است. امروز جوانان با شعار اسلامى وارد ميدان ميشوند. يك روزى در سى سال پيش، چهل سال پيش، در همين كشورهاى شمال آفريقا، اگر كسى ميخواست از انگيزه‌هاى ملى و انقلابى حرفى بزند، به شعارهاى چپ متوسل ميشد؛ امروز اين حرفها دورافتاده است، اين حرفها به زباله‌دان تحويل داده شده است. امروز در اين منطقه، حرف رائج، سكه‌ى رائج، سخن قاطع، اسلام است و قرآن.
بیانات در دانشگاه امام حسین(ع) 10/03/1390

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif جوانان محاسبات استكبار را به هم ریخته‌اند
جوانان و جوانمردان بسيارى در كشورهاى مسلمان به نام اسلام و در آرزوى حكومت عدل اسلامى به جهاد سياسى و فرهنگى و اجتماعى روى آورده‌اند و عزم ايستادگى در برابر تحميل و سلطه بيگانگان مستكبر را در جوامع خود گسترش مى‌دهند. در مناطقى از دنياى اسلام كه نقطه اوج آن كشور مظلوم فلسطين است، مردان و زنان بى‌شمارى با بذل جان در زير پرچم اسلام و با شعار استقلال و عزت و آزادى، حماسه‌اى دايمى و همه روزه پديد آورده و قدرت‌هاى مادى مستكبر را در برابر دليرى خود، زبون ساخته‌اند. آرى، بيدارى اسلامى، محاسبات استكبارى را به هم ريخته و معادلات جهانى مطلوب مستكبران را تغيير داده است.
پيام به حجاج بيت الله الحرام 08/11/1382

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif برنامه‌ریزی دشمن برای نسل‌ جوان
جوان در هر جامعه و كشورى، محور حركت است…. جوان و جوانى، يكى از درخشندگى‌هاى آفرينش الهى است. دشمنان جوامع از جمله جوامع اسلامى اين نكته را خوب تشخيص داده‌اند و بخصوص روى آن انگشت گذاشته‌اند. اين مربوط به امروز نيست؛ از يك قرن پيش تاكنون اين‌گونه بوده است.

در كشورهاى اسلامى، براى ضايع كردن نسل جوان، برنامه‌ى همه‌جانبه‌يى شروع شد. مى‌دانيد كه دوران استعمار يعنى دست‌اندازى كشورهاى غربى به كشورهاى آسيايى و آفريقايى نزديك به دويست سال قبل شروع شد. آن‌ها مى‌دانستند كه اين وضع ادامه پيدا نمى‌كند، و اگر جوانان رشد كنند، بافرهنگ بشوند، بااراده باشند، نمى‌گذارند آب خوش از گلوى بيگانگان و چپاولگران پايين برود؛ لذا براى فاسد كردن نسل جوان برنامه‌ريزى كردند… البته كشورهاى اسلامى خصوصيتى داشتند، كه همان «اسلام» بود؛  اسلام و تبليغات اسلامى، جلوى آن موج سهمگين ايستاد… امروز يكى از كارهاى اساسى استكبار اين است كه نسل جوان را در كشورهاى اسلامى و هر كشور اسلامى كه بيدارتر است، بيشتر از صحنه بيرون كند.

هر حركتى كه منجر به اين بشود كه نسل جوان احساس كند بايد از صحنه‌ى مقاومت كناره بگيرد، اين حركت، با واسطه يا بى‌واسطه، مربوط به امريكا و نظام استكبارى است؛ اين يك معيار كلى است.
بیانات در ديدار دانشجويان و دانش‌آموزان، به مناسبت سيزدهم آبان ماه 15/08/1370

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif جوانان از قرآن درس بگیرند!
امروز جوانان‌ به بخشى از آيات قرآن خيلى احتياج دارند و آن، چيزهايى است كه عزت اسلام و عزت جامعه‌ى اسلامى و توحيد عملى جوامع اسلامى در آن‌هاست. جوانان‌ ما در همه جاى دنياى اسلام بايستى اين‌گونه آيات را روان و حفظ باشند و از آن‌ها درس بگيرند. حتّى من يك‌وقت به اين ائمه‌ى جماعتى كه در بعضى از كشورهاى عربى و اسلامى، آياتى را در قرائت نماز انتخاب مى‌كنند، گفتم آياتى را انتخاب بكنيد كه مى‌تواند در سرنوشت ملتهاى اسلامى به طور ويژه اثر بگذارد.

البته مردم بايد همه‌ى آيات الهى را ياد بگيرند و ياد هم مى‌گيرند، ليكن بعضى از مفاهيم قرآنى وجود دارد كه دست استعمار سعى كرده است ماها را از آن‌ها دور نگه بدارد. ما را از جهاد دور نگهداشتند. ما را از اينكه كفار نبايد بر مسلمين مسلط باشند، دور نگهداشتند. ما را از آياتى كه وحدت مسلمين در آن‌ها هست، دور نگهداشتند. همين آياتى كه الآن تلاوت شد «و ما ارسلنا من رسول الّا ليطاع باذن الله» و آياتى كه معنايش حاكميت عملى اسلام بر زندگى جوامع است، بايستى همه‌ى مردم آنها را ياد بگيرند.
بيانات در ديدار با قاريان قرآن: محمّد محمود طبلاوى، ابو العينين شعيشع و احمد رزيقى 16/03/1370

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif خودتان را آنطور كه اسلام می‌پسندد بسازید!
عزيزان من اسلام به جوانان‌ مؤمن و عالم و شجاع و سالم نيازمند است تا بتوانند در مقابل دشمنان از آن دفاع كنند و دين خدا را كه مايه‌ى سعادت انسانها است به انسانها هديه كنند. سعى كنيد خود را آن‌طور كه اسلام مى‌پسندد، بسازيد و براى آينده‌ى اسلام و مسلمين مفيد باشيد و خدا را از خود خشنود نماييد.
پاسخ به نامه‌ى يك نوجوان لبنانى ‌04/04/1375

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif توصیه به جوانان: دشمن را بشناسید!
شناختن دشمن مهم‌ است. دشمن سعى مى‌كند خود را دوست جلوه دهد و شعارهاى ملتها را عوض كند؛ كمااينكه شعار ضدّيت با صهيونيسم را در ميان بعضى از دولتمردان عرب، تبديل به يك شعار انحرافى كردند! يكى از كارهايشان تبديل كردن شعارهاست. ملت و دولتى تسليم مى‌شود كه دشمن را درست نشناسد، يا دچار فساد و بدبختى باشد؛ اما اگر دشمن‌شناسى بود كه من اين توصيه را به جوانان‌ دارم آن‌وقت شعارها،شعارهاى روشن و آگاهانه‌اى خواهد بود و آنچه كه دشمن مى‌خواهد، به فضل پروردگار به دست نمى‌آورد.
بيانات در ديدار دانشجويان و دانش‌آموزان به‌مناسبت سالروز تسخير لانه‌ى جاسوسى امريكا 12/08/1378

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif امروز افق ديد جوانان دنياى اسلام و مد نگاه آنها به سوى اسلام است
امروز دلهاى امت مسلمان نسبت به اسلام گرايش بى‌سابقه‌يى در طول قرنهاى متمادى پيدا كرده است. بعد از تسلط سياسى و فرهنگى غليظ و گسترده‌ى غرب و شرق در طول دهها سال بر كشورهاى اسلامى، امروز افق ديد جوانان دنياى اسلام و مد نگاه آنها به سوى اسلام است؛ اين يك واقعيت است؛ خود غربى‌ها و مستكبران عالم هم به اين اعتراف مى‌كنند. آنها بارها تكرار كرده‌اند كه در هر كشورى از كشورهاى اسلامى اگر انتخابات آزادى انجام بگيرد، منتخبان ملت، عناصر معتقد و پايبند به اسلام و مروج اسلام خواهند بود. براى همين است كه ادعاى دمكراسى‌خواهى غرب امروز دچار تناقض است. از يك طرف پرچم دمكراسى و مردم‌سالارى را در دست گرفته‌اند؛ از سوى ديگر جرات نمى‌كنند اين پرچم را در دنياى اسلام به معناى واقعى كلمه برافرازند؛ چون مى‌دانند در هر كشورى از كشورهاى اسلامى اگر آرا و انتخاب مردم در آن نقش پيدا كند، بدون ترديد اسلام‌خواهان زمام قدرت و حكومت را در دست خواهند گرفت و منتخبان ملت، مسلمانها خواهند بود.
بيانات در ديدار كارگزاران نظام و قشرهاى مختلف مردم‌‌ 11/06/1384

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif افقهای ناكامی صهیونیزم
بیداری اسلامى، شرق و غرب جهان اسلام را به جنب و جوش آورده و احساس هويت و شخصيت را در آنان باز آفريده است. پرچم عزت و اقتدار اسلامى در ايران به اهتزاز در آمده؛ ملت مظلوم فلسطين با تمسك به شعار اسلام، افقهاى صهيونيزم را به ياس و ناكامى انباشته؛ جوانان در كشورهاى اسلامى به ميدان مطالبات آرمانى پانهاده و در برابر تجاوزگران و مستكبران عالم تهديدى بزرگ آفريده‌اند.
پيام به كنگره‌ی عظیم حج 30/11/1380

http://farsi.khamenei.ir/./wp-content/uploads/2012/01/29/li_star_1.gif پیش به سوی هدف نهائی…
هدف نهائى را بايد امت واحده‌ى اسلامى و ايجاد تمدن اسلامى جديد بر پايه‌ى دين و عقلانيت و علم و اخلاق، قرار داد. آزادى فلسطين از چنگال درنده‌ى صهيونيستها نيز هدفى بزرگ است. كشورهاى بالكان و قفقاز و آسياى غربى پس از هشتاد سال از چنگال شوروى سابق نجات يافتند؛ چرا فلسطين مظلوم نتواند پس از هفتاد سال از اسارت صهيونيستهاى ظالم نجات يابد؟

نسل امروز كشورهاى اسلامى اين ظرفيت را دارد كه به چنين كارهاى بزرگى بپردازد. نسل جوان امروز مايه‌ى افتخار نسلهاى پيشين خويش است. به قول شاعر عرب:

قالوا: ابوالصخر من شيبان قلت لهم/كلا لعمرى ولكن منه شيبان‌
و كم اب قد علا بابن ذرى شرف/كما علا برسول الله عدنان‌

به نسل جوان خود اعتماد كنيد، روح اعتماد به نفس را در آنان زنده كنيد، و از تجربه‌هاى مجربان و پيران، آنها را بهره‌مند سازيد.
بیانات در اجلاس بین‌المللی بيدارى اسلامى‌ 26/06/1390

منبع : http://www.khamenei.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>